Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gıda enflasyonunun Türkiye’de aracı mekanizmasının yanlış işlemesinden kaynaklandığını, pazarda fiyatları düşürmenin yolunun kooperatif yapılanmalarını güçlendirmekten ve piyasanın taleplerine duyarlı bir üretim planlaması yapmaktan geçtiğine işaret etti.

Tarım kredi kooperatifleri olarak talebe bağlı üretim konusunda son bir yılda önemli mesafeler katettiklerini, geçmişte kendi şirketlerinin ihtiyacı için ürettirdikleri ürünleri artık pazarın ihtiyacı olan ürünlerle genişlettiklerini kaydeden Poyraz, bir çiftçi kuruluşu olarak aracı olma sorumluluğunu da üstlendiklerini söyledi.

“3 milyon ton buğdayı sözleşmeli üreteceğiz”

Ulusal market zincirlerine ortaklardan aldıkları ya da anlaşmalı ürettirdikleri ürünleri arz ettiklerini, kamu kurumlarıyla da toplu satış için protokoller imzaladıklarını anlatan Poyraz, sanayicilerle ise girdilerini doğrudan çiftçiden karşılamaları için anlaşmalar yaptıklarını ifade etti.

Geçen yıl meyve suyu üreticileri için Kütahya’da vişne ile başlayan başarılı bir modeli uygulamaya soktuklarını, bu yıl buna kiraz, kayısı ve şeftaliyi de eklediklerini aktaran Poyraz, şu bilgileri verdi:

“Bu sene meyve suyu sanayisi için 200 bin ton alım yapacağız. Makarna sanayicimizle de protokol imzaladık. Onların ihtiyacı olan yaklaşık 3 milyon ton buğdayı çiftçiden biz alacağız. Bu sene sözleşmeli üretim noktasında sezonu kaçırdık, düşük miktarda belli yörelerde sözleşmeli yapabileceğiz ama 2020 yılında 3 milyon ton makarnalık buğdayı biz sözleşmeli üretimle karşılayacağız. Bu buğdayın 600 bin tonu ithal edilmek zorunda kalıyordu. Biz esas olarak bunu ürettirmek istiyoruz. Yaş sebze ve meyvede de aynısı geçerli. Bir tarafta üretici bir tarafta tüketici var. Hızlı bir şekilde belediyelerimizle koordineli şekilde üretilen ürünü pazara tüketiciye taşıma noktasında bir gayret içine gireceğiz.”