“Uçmak için kanata ihtiyacımız yok, koskocaman yüreğimizde biriktirdiğimiz hayallerimiz var” sloganı ile geçen  yıl  haziran ayında çalışmalarına başlayan Beyaz Zambaklar Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

2022  yılı   içerisinde  Güney  Marmara  Kalkınma  Ajansı  tarafından  ilan  edilen  Kırsal   Ekonominin   Geliştirilmesi  Mali   Destek   Programına  sunulan Beyaz  Zambakların Hamur  Dünyası  projesi  kabul  edildi.

On  iki  ay  sürecek olan proje  kapsamında , GMKA’nın verdiği  destekle  Balıkesir  mantısı  ve  üretiminde   kapasite  artırımı  gidilecek. Hali  hazırda  günlük   mantı  üretimini  başarıyla  uygulayan   Beyaz  Zambakların  uzun vadeli  hedefleri  arasında  başta  Almanya  olmak üzere Avrupa  Birliği’ne  ihracat  hedefleri bulunuyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Tarımsal kalkınmaya 7 yılda 3,6 milyar lira hibe

"Beyaz Zambaklar Kadın Girişimi: Yüreklerdeki Hayallerle İlerliyor"

Projede E-ticaret  platformu  ,  master  mantı   yarışması  , saha  ziyaretleri  şeklinde  faaliyet  bazlı  bütüncül bir proje  olarak ele  alınıyor. Projede  üretilen  ürünlere  yönelik  marka  ve patent başvuruları da  gerçekleştirilecek. Böylelikle katma  değerli  üretim   , sosyal  politika  ve  istihdam  konu başlıkları  ön  plana  çıkmış olacak.

"Beyaz Zambaklar Kadın Girişimi: Yüreklerdeki Hayallerle İlerliyor"

Beyaz  Zambaklar  Kadın  Kooperatifi  başkanı  Ferda  Salcı :“Farklı meslek gruplarından 7 kadın bir araya geldik ve kooperatifimizi kurduk. 7 kadın girişimcinin kurduğu kooperatifin amaçları arasında; Balıkesir’in yerel değerlerini ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak, il genelinde istihdam yaratmak ve kooperatife üye olan girişimcilere çeşitli eğitim ve kurs faaliyetleri vermek bulunuyor. Balıkesir’in yöresel ürünlerinin üretimini ve tanıtımını çok önemsiyoruz. Bu sebeple kurduğumuz Mantı Evi’nde tamamen ev yapımı Balıkesir Mantısı, günlük ev yemekleri ve çeşitli yöresel ürünlerin üretimi ve satışı gerçekleştiriyoruz. Bununla beraber üretimi desteklemenin yanında üyelerimizin çeşitli kurslarda eğitim alarak kendilerini geliştirmeleri konusunda da yol gösterici olmak istiyoruz. Bu anlamda   Avrupa Birliğine projeler hazırlayarak hibe destekleri  için  başvurularda bulunduk. Çünkü kadınlarımızın üretime ve istihdama katılırken bilgili ve bilinçli olmasını çok önemsiyoruz. Kooperatifimizin kurulmasında bizlere destek veren tüm yerel unsurlara ve Balıkesirli kadınlarımıza teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Mayıs ayında Ege'den tarımsal 399 milyon 396 bin dolarlık ihracat