Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp: “Giderler fidenin boyunu aştı”

Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, maliyette yaşanan artışın fiyatlara yansıdığını vurgulayarak destek talebinde bulundu.

Turizmde olduğu kadar tarımda da öncü şehirlerden biri olan Antalya’da fide üreticileri zor günler geçiriyor.

Gübre, mazot ev işçilik maliyetlerinde yaşanan artışın fide fiyatlarını artırdığını belirten Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, “Fide büyük gider kalemlerinden bir tanesi. Üreticilerin işçi yevmiyesi, faturaları gibi maliyetleri fazlalaştı. Bu da fide fiyatlarına yansıdı. Bu şekilde giderse çiftçi zor durumda kalmaya devam eder” dedi.

SEKTÖR ALARM VERİYOR

Tarım sektöründe kalem kalem yaşanan maliyet artışı üreticinin yüküne yük ekliyor. Yurtiçi ve yurtdışına fide ticareti yapan Antalya’da maliyet artışı fide fiyatlarına da yansıdı. Fide yetiştiriciliğinde desteğin yetersiz kaldığını belirten Başkan Nazif Alp, “Fide büyük gider kalemlerinden bir tanesi. Fide fiyatları 15 TL’den başlayarak 20 TL’ye kadar ulaştı. Bunun nedeni ise girdi maliyetlerinin artmasıdır. Fide üretiminde gübre fiyatları çok yükseldi bu da fide fiyatlarının artmasına neden oldu. Üreticilerin işçi yevmiyesi, faturaları gibi maliyetleri fazlalaştı. Domates fide fiyatları 22 TL’yi buldu. Biber fide fiyatları ise kendi içerisinde ayrılarak 15-17-19 TL’leri buldu. Bu şekilde giderse çiftçi zor durumda kalmaya devam eder” şeklinde konuştu.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Ege'den İhracatta Cumhuriyet Rekoru