Samsun Asarcık’ta kırsal mahalledeki bir ortaokulda müzik öğretmeni olan Hakan Turgut’un öğrencileri, gitar çalmayı öğrenmeden mezun olmuyor.

Samsun’a 80 kilometre uzaklıktaki Kılavuzlu Şehit Niyazi Kaya Ortaokulunda okul müdürlüğü görevini de üstlenen müzik öğretmeni Hakan Turgut, okula 6 yıl önce atandı.

Derslerde gitar çalan öğretmenlerini ilgiyle dinleyen öğrencileri için bu müzik aleti, zamanla tutkuya dönüştü. 157 öğrencinin öğrenim gördüğü ortaokulda 110 öğrenci gitar sahibi oldu.

Okulda müzik dersleri, güzel havalarda bahçede işleniyor. Öğrencilerin hemen hemen tamamı, gitar çalmayı öğrenmeden okuldan mezun olmuyor.

Müziğe ve gitara ilgi duyan öğrencilerden 7’si, ortaokuldan sonra güzel sanatlar lisesini kazandı.

“Öğretmenim keşke biz de çalabilsek” dediler

Turgut, Ondokuz Mayıs Üniversitesi OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesinden mezun olduğunu söyledi.

Müzik tutkusunun kendine dedesinden geçtiğini anlatan Turgut, “Dedem bana Karadenizli olduğumuz için kemençe almış ama ben bağlama istiyordum. Kemençeyi çalmaya başladım, baktım güzel ses çıkıyor. Daha sonra gitar sevdam başladı” dedi.

Derslerinde öğrencilerine gitar çaldığını belirten Turgut, şöyle konuştu:

“Öğrencilerim, ‘Öğretmenim keşke biz de çalabilsek’ dedi. Ben de ‘Neden olmasın’ diye düşündüm. Önce kendi gitarımı verdim öğrencilerime. 4 yıl önce de kendilerine gitar almaya başladılar. 5, 10, 50 derken 110 öğrenciye kadar çıktı. Neredeyse gitarı olmayan öğrencimiz kalmayacak.”

Turgut, velilerden de destek gördüğünü vurgulayarak, öğrencilerinin gitardan kopmadığını anlattı.

Kaynak: AA