Konya‘da tarım arazilerine güneş enerjisi paneli kuran çiftçiler, elektrikten tasarruf ederken kullandıkları yeşil enerjiyle doğanın korunmasına katkı sunuyor.

Konya’nın Selçuklu ve Karapınar ilçelerinde çiftçiler tarlalarına kurdurdukları güneş enerjisi panellerinden elde ettikleri elektriği, damla ve yağmurlama sulamada kullanarak hem elektrikten tasarruf ediyor hem de yeşil enerji kullanarak doğanın korunmasına katkıda bulunuyorlar.

Selçuklu’ya bağlı Karaömerler Mahallesi’nde yaşayan Korkusuz ailesi geçimini çiftçilik yaparak sağlıyor.

Reklamlarda gördükleri güneş enerjisini merak eden aile üyeleri, çiftçiler arasında da güneş enerjisinin konuşulduğuna şahit olunca 1750 dönüm tarlalarına 730 adet güneş paneli kurdurdu.

Panellerden elde ettikleri elektrikle arazilerinde bulunan 2 kuyudan su çekerek bunu damla sulamada kullanan aile, bu sayede elektrikten yüzde 50 ila 60 oranında tasarruf ediyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  ‘Kınalı eller’ istihdama ve ekonomiye katkı sunacak

Korkusuz ailesi geçen yıl 600 bin TL maliyetle kurdukları paneller sayesinde elektrik tasarrufunun yanında yeşil enerji kullanımıyla doğanın korunmasına da katkı sunuyor.

Kullanmaya başladıkları güneş enerjisi panellerinin sağladığı katkıyı AA muhabirine anlatan çiftçi Memiş Korkusuz, “Babam ve ağabeyim ile beraber ‘İşimize gelir mi, gelmez mi?’ diye istişare ettik. ‘Denemeden olmaz’ dedik ve yaptırdık. Bunu, 2021’in başında yaptırdık, 600 bin TL maliyeti oldu bize. Çok memnunuz. Elektrikten yüzde 50-60 tasarrufumuz var. Haddinden fazla memnunuz. Çok şükür Allah’ıma, bu sistemi çıkaranlardan Allah razı olsun.” dedi.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Üniversiteli Nursel, çiftçi ailesine hibe desteğiyle yardım etti

Korkusuz, “Tarlalarımızda 8 ay boyunca kendi elektriğimizi kullanıyoruz. Kullanmadığımız 4 aylık süreçte de ürettiğimiz elektriği devlete satmak istiyoruz. Kışın boşu boşuna bekliyor, 730 tane panelimiz var şu anda.” ifadelerini kullandı.

Ağabey Burhan Korkusuz, sistemi Konya’daki tüm çiftçilere önerdiklerini söyleyerek, “Pancar, mısır, arpa, buğday ekiyoruz. Biz evde 10 kişiyiz, bu tarladan geçiniyoruz, masrafımız hafifledi, çok memnunuz.” şeklinde konuştu.

“Bize para vermesinler, biz kışın elektriği onlara verelim”

Karapınar’da yaşayan bir diğer çiftçi 64 yaşındaki Necmettin Akar da tarlasına güneş enerjisi paneli kurduran çiftçilerden. Sistemi 3 yıldır kullandığını aktaran Akar, “Bu sene masrafları amorti edecek. Günde 7-8 saat güneşten yararlanarak elektriğimizi bedava çıkarıyoruz.” diye konuştu.

Bu Haber İlginizi Çekebilir  Antalyalı çiftçi evini müzeye çevirdi...

Kış mevsiminde panelleri kullanmadıkları için panellerin atıl kaldığını dile getiren Akar, bu dönemde elektriği devlete verebileceklerini ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı:

“Şimdi pancar ekeceğiz, yağmurlama sulama kullanıyoruz. Mısır ekeceğiz, damlama sulama kullanıyoruz. Bir kuyumuz 400 dekar yeri suluyor, biz günlük 6-7 saat bedava kullanıyoruz elektriği. 19 saatin 7 saatini güneş panelinden bedava kullanıyoruz. Biz 3 sene önce 3 noktaya 1 milyon 20 bin liraya yaptırdık. Tüm vatandaşların yaptırmasını tavsiye ediyoruz.”

Kaynak AA