Kuşadası Yaylaköy Mahallesi Tüllüşah Vadisi’nde, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Aydın Şube Müdürlüğü mühendisleri İstemihan Mehmet Kahraman, Erdinç Uysal, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Biyoloji Bölümünden Doç. Dr. Özkan Eren, Araştırma Görevlisi Dr. Yelda Emek ve Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) üyeleriyle bir çalışma gerçekleştirildi.

Biyolojik çeşitlilik açısından başta Milli Park olmak üzere zengin doğal kaynaklara sahip Kuşadası, endemik birçok bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Bunlardan birisinin de “Vahim Durumda” (CR) kategorisinde, çok yakın gelecekte yok olma riski altında bulunan tüllüşah olduğu biliniyor. Adını Dilek Yarımadası’nın bulunduğu Samson Dağları’nın antik ismi Mykalea’dan alan sarışın bitki, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün 2017 Yılı stratejik koruma planı içine alındı. DKMP Aydın Şube Müdürlüğü, ADÜ Biyoloji Bölümü, Kuşadası Belediyesi, Yaylaköy Muhtarlığı ve EKODOSD iş birliğiyle Tür Koruma Eylem Planı Projesi kapsamındaki çalışmalar sürdürülüyor. Bu çerçevede, doğal ortamında tohumdan çoğalma başarısının belirlenmesi, rizomdan gelenlerle tohumdan gelenlerin doğal düşmanlarının hangisine daha çok geldiğinin tespiti, tohumdan gelenlerin başarı oranlarının ölçümleme çalışmalarına devam edildi.

TOHUMDAN ÇOĞALTILMA ÇALIŞMASI YAPILACAK
Kuşadası Belediyesine ait çevrili arazi içinde tohumdan çoğaltılma çalışmaları da yapılacak. Daha önce tehdit altında bulunan tüllüşahların Doğal Botanik Park ve Güvercinada’ya taşıması gerçekleştirilerek bu yıl ilk kez tohumdan çıktığı görüldü. Endemik bitkinin koruma çalışmaları sürdürülürken, aynı zamanda botanik turizmine de kazandırılması hedefleniyor. En iyi çiçeklenme dönemi olan 15 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında Tüllüşahlar kent içinde Güvercinada’da görülebiliyor. kaynak