Ana Sayfa Çevre Hatay Havalimanı İçin Geleceğe Dönük Çevresel Çözüm Arayışları

Hatay Havalimanı İçin Geleceğe Dönük Çevresel Çözüm Arayışları

Hatay Havalimanı İçin Geleceğe Dönük Çevresel Çözüm Arayışları

Hatay Tabiatı Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Öğünç, Kahramanmaraş merkezli depremlerde zarar gören Hatay Havalimanı’nın yeniden yapımı öncesi uyarılarda bulundu.

Hatay Tabiatı Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah ÖğünçKahramanmaraş merkezli depremlerde zarar gören Hatay Havalimanı’nın yeniden yapımı öncesi uyarılarda bulunarak, havalimanının taban çökmeleri ve taşkın riski olmayan yerde inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

Öğünç, 6 Şubat 2023’te saat 04.17’de meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremde ağır hasar alan ve binlerce insanın yaşamını yitirdiği medeniyetler şehri Hatay’ın havalimanının da kullanılamaz hâle geldiğini belirtti.

Hatay Havalimanı İçin Geleceğe Dönük Çevresel Çözüm Arayışları

Antakya, Defne, Samandağ, Kırıkhan, Hassa, Belen, İskenderun‘un afetin yakıcı ve can alıcı boyutuyla mücadele ederken ne yazıkki uçuş pistinde çökmeler olması nedeniyle havalimanının kullanılamadığına dikkati çeken Öğünç, “Bu durum, ilkyardım, arama kurtarma ekipleri ve ekipmanlarının bölgeye ulaşmasını ciddi anlamda geciktirmiştir.” dedi.